26 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Serdar Tuncerden Türkiyede bir ilk

Medeniyet Tasavvurumuzun üç büyük isminin şiirlerinden oluşan üç ayrı albüm hazırlandı.

ŞİİRLERİN MÜZİKLERİ USTA BESTEKARLARDAN

Albümler Prof. Dr. Sadettin Ökten, Ömer Tuğrul İnançer, Savaş Ş. Barkçin, Hayati İnanç, Murat Salim Tokaç, Emrah Gökçe’nin danışmanlığında 6 aylık bir hazırlık süreciyle ortaya çıktı.

Şiirlerin müziklerinde Klasik Türk Müziğinin usta bestekârlarının en seçkin eserlerine yer verildi.

ALBÜMLER PRESTİJ BİR KİTAPLA TAKDİM EDİLECEK

Albümler şiirlerin orijinal metinleri ve günümüz Türkçesi ile karşılıklarının da yer aldığı prestij bir kitapla takdim edilecek.

Şiir Medeniyeti albümleri, 16 Mayıs Salı akşamı saat 20:00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda devlet erkanı, sanat camiası ve seçkin bir kitlenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan gala gecesinde, Serdar Tuncer’in albümlerden okuyacağı şiirlerle dinleyicinin beğenisine sunulacak.

TAKDİM YAZISI SERDAR TUNCER’DEN

Albümün niçin ve nasılını proje sahibi Serdar Tuncer albüm kitapçığında yer alan takdim yazısında şöylece özetliyor:

Bin yıllık muazzam bir mirasın, yeryüzüne yeniden diriltici nefes üfleme iddiasındaki vârisleriyiz. Kendimizi tanıyabildiğimiz, yitiğimizi fark ettiğimiz nispette söyleyeceğimiz sözün muhtevası, anlamı ve tesiri olacak. 

 Peki, kendimizi nasıl tanıyacağız, yitiğimizi nereden bulacağız? 

Selimiye’nin kubbesinden, Itrînin bestesinden, Karahisârî’nin hattından, Divan şiirinin mısralarından, Şeyh Edebâlînin nazarından, Fatih’in iradesinden bir ayna yapıp tutacağız kendimize ve belki de aynada göreceğimiz suret, kendimizden ziyade, asaleti, muhabbeti, zarafeti ve tevazuu ile yitirdiğimiz o muhteşem tasavvurun ta kendisi olacak.  

Böylelikle fark edeceğiz ki; yitirdiğimiz her bir hususiyetle birlikte aslında yitip giden bizmişiz ve kaybımızı bulmak aynı zamanda kendimizi tanımak demekmiş… 

Türkiye’de bir ilk olan bu çalışma, kendimizi bulma yahut yitiğimizi tanıma, başka bir ifade edişle İslam Medeniyeti’nin Osmanlı yorumuna yeniden aşina olma hamlesine mütevazı bir katkı sunmak amacıyla hazırlanmıştır.  

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü